Oyunlar

Twitch’in Yeni Bağış Emojileri : Cheer

images
Popüler oyun yayıncılığı sitesi Twitch, yayıncılar için yeni bir gelir kaynağı olacak "Cheer" adını verdiği emojilerini tanıttı. Gelin yakından bakalım bu Cheer uygulamasına.

 

Popüler oyun yayıncılığı sitesi olan Twitch'te bağış konusunda sıkıntıların olduğu biliniyordu. Elbette bu sıkıntı Twitch için geçerli değildi. Justin Tv'nin kurucuları tarafından hizmete sunulan Twitch, 2014 yılında 970 milyon $ karşılığında satılarak arkasına Amazon'u almıştı zaten. Bağış sıkıntısı, Twitch'te yayın yapan yayıncıları ilgilendiren bir sıkıntı idi. Youtube gibi sitelerin de uyguladığı politika gibi Twitch de yayıncılara, izlenme ve üye sayılarına göre ödeme yapıyordu. Popüler yayıncılar, Twitch'ten aldıkları yüksek meblaların yanına sponsorluk anlaşmaları sayesinde kazandıkları gelirleri ekleyince, gelişmemiş yayıncıların şansları gittikçe azalıyor ve gelişmemiş yayıncıların birçoğu en sonunda kepenkleri indirmek zorunda kalıyordu. Bu durumun farkında olan ve olayın ucu kendisini de dokunan Twitch, gelişmemiş yayıncıları bir nebze de olsa ayakta tutacak olan yeni projesi Cheer uygulamasını duyurdu.

Twitch ilk olarak kendi para birimi olan Bits'i tanıttı. 100 Bits'in 1.40 $'a satılacağı bu yeni uygulamada, destekçiler yayıncılara bu Bits'ler ile satın alabilecekleri Cheer'leri bağışlayabilecek. Her bir Cheer, bir konuşma emojisi ile sembolize edilmiş durumda. Örneğin 1 Bits'e veya 1.4 cente satın alınabilen "Cheer1", zıplayan gri bir üçgen olarak; 100 Bits'e veya 1.4 $'a satın alınabilecek olan "Cheer100" ise zıplayan mor bir üçgen prizma olarak sembolize edilmiş.

Bit+Denominations-1

Destekçiler veya izleyiciler bu Cheer'leri sohbet panelinden yollayarak hem yayıncıya destek olacaklar, hem de diğer destekçileri bu sayede bağış konusunda teşvik edebilecekler. Yayıncılar da isterlerse 3. parti uygulamaları ile bu bağışlar karşılığında otomatik olarak teşekkür edebilecekler. Bağışlanan Cheer'ler ile sohbet panelinde görüntülenebilen rozetlerin kazanılmasını da sağlayacak. Böylece destekçiler rozetlerini işlerken, yayıncılar da gelen bu bağışlar ile ayakta durabilecekler.

Şu anda 30'dan fazla popüler yayıncı bu Cheer uygulamasının kapalı betasına katılmış durumdalar. Bu yayıncılar hali hazırda zaten PayPal vs üzerinden bağış toplayabiliyorlardı, artık bu bağışlarını Twitch'in ekosistemi içinde bulunan Cheeer'ler vasıtası ile yapabilecekler. Tabi bazı sorular halen cevaplanmış değil. Mesela bu bağışların yüzde kaçı yayıncılara, yüzde kaçı Twitch'e aktarılacak? Şu zamana kadar Twitch, gelir dağılımı hakkında hiçbir resmi bilgilendirme yapmasa da, bazı yayıncıların bu dağılımın 70'e 30 oranında olduğunu söylemişlerdir. Bir diğer açığa kavuşmamış soru da bu Cheer uygulamasının nasıl gelişeceği yönünde. Bağışların çoğunun genelde diğer uygulamalar üzerinden aktarılacağı düşünülse de, Cheer uygulamasının Twitch'e yeni bir soluk getireceği aşikar

Kaynak : engadget

 

Bu Konuyu Paylaş:

Yazar Hakkında

Safa Şengezer

Teknoloji aşığı, oyun delisi yeni nesil bir mühendis.

Yorum Yap

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com