Teknoloji

“Telefon Kullanma” Trafik Levhaları

indir
Yürürken telefon kullanımından dolayı, sonu trajedi ile biten birçok haber duyabilmekteyiz şu günlerde. Bu salgınlığın önüne geçmek isteyen Güney Kore bir takım önlemler almaya başladı.

 

Araba kullanırken telefon kullanmak; hem sürücünün ve hem de çevresindeki insanların hayatlarını riske attığı için birçok ülkede uzun süreden beri yasaklanmış durumda. Fakat sadece araba kullanırken değil, aynı zamanda yolda yürürken de telefon kullanmanın çok tehlikeli olduğunu savunan bazı ülkeler, yürürken telefon kullanmaya karşı birtakım önlemler almaya başladı. Bu ülkelerden biri de, Samsung ve LG gibi akıllı telefon piyasasını domine eden firmaların anavatanı olan Güney Kore.

Telefon kullanım oranının bir hayli yüksek seviyelerde olması ve bu durumun birçok kazaya sebebiyet vermesi nedeniyle Seul Belediyesi, bir takım önlemler almanın peşinde. Bu amaçla, henüz ciddi yaptırımlar uygulanmasa bile başkent Seul’e, yayaların sokaklarda yürürken ve de en önemlisi karşıdan karşıya geçerken telefon kullanmaması ve çevreye daha dikkatli olması için uyarıcı trafik levhaları yerleştirilmeye başlandı.

tl

Bu işaretlerden ilki olan “Uyarı : Yürürken Telefon Kullanımı” levhası, karşıdan karşıya geçerken araba çarpması gibi tehlikelere karşı yayaları uyarmak; bir diğeri “Güvenli Yürü” levhası ise kaldırımda yürürken yayaların birbirleriyle çarpışmaması veya kaldırımdan düşmemesi için yayaları uyarmak için tasarlanmış şekilde. Bu uyarı levhaları ilk olarak, telefon kullanımının yoğun olarak kullanıldığı saptanan 5 bölgede (Hongdae, Şehir Merkezi, Yonsei Üniversitesi, Gangnam ve Jamsil İstasyonları) kullanılacak.

Bu levhaların kullanımı aslında şöyle de bir ironi barındırmakta. Yayaların telefonlarından gözlerini ayırması ve çevreye daha dikkatli olması için yerleştirilen bu levhaların dikkat çekmesi için, yayaların telefonlarından gözlerini ayırması ve çevredeki trafik işaretlerine dikkat kesilmesi gerekmekte.

Güney Kore, yayaların telefon kullanmasına karşı önlem alan ilk ülke değil. Birkaç yıl önce Çin hükümeti, Çin’in ünlü eğlence parklarından biri olan Chongqing’te telefon kullanan yayalara yönelik yürüme yolunu kullanıma açmıştı. Bu uygulamaya benzer bir başka önlem de ABD’nin başkenti Washington’dan gelmiştir. Washington Belediyesi de, yayaların olası kazalara sebebiyet vermemesi için, onlara özel bir yaya yolunu açmıştır.

Çin ve ABD'deki Yürüme Yolları

Çin ve ABD'deki Yürüme Yolları

Giderek akıllı telefonlarla bütünleştiğimiz, akıllı telefonlarla uğraşmaktan çevreden bihaber olmamız bir gerçek. Bakalım ülkemizde de zaman içinde bu tehlikeye karşı ne gibi önlemler alınacak?

 

 

Bu Konuyu Paylaş:

Yazar Hakkında

Safa Şengezer

Teknoloji aşığı, oyun delisi yeni nesil bir mühendis.

Yorum Yap

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com