Oyunlar

Oyun Geliştiricilerine KOSGEB’ten 250.000 TL Teşvik!

mobile_game_development
KOSGEB oyun veya uygulama geliştiren yerli firmalara teşvik amaçlı 250.000 TL Simgesi'lik destek imkanı sağlayacak.

 

Oyun sektörünün dünya ekonomisindeki yeri yadsınamayacak kadar önemli bir mertebeye ulaştı. Gerek bilgisayarlar, gerek oyun konsolları ve gerekse mobil cihazlar vasıtasıyla hayatımızda daha fazla yer edinen oyun sektörünün pazar değerinin 100 milyarlarca dolar olduğu ifade ediliyor. Bu pazar payına Türkiye’nin katkısı ise bir hayli düşük seviyelerde yer almakta. Örnek olarak 2015 yılı ele alındığında; Türkiye’deki oyun firmalarının ihracatı 400 milyon dolar iken, oyunlara harcanan para da yine aynı civarlarda seyretmiştir.

 Oyun sektörünün önemini ve pazar payını kavrayan Türkiye de, yerli geliştiricilere destek sağlayarak 2023 yılında oyun sektöründe 2-2.5 milyar dolar ihracat yapmayı planlıyor. Bu amaç için KOSGEB aracılığıyla KOBİ düzeyinde olan şirketlere 100.000 TL Simgesi geri ödemesiz ve 150.000 TL Simgesi geri ödemeli olmak üzere 250.000 TL Simgesi’ye kadar destek sağlayacak.

KOSGEB tarafından “Bilişim Teknolojileri KOBİ’lerinin Geliştirilmesi” çağrısı altında sayısal içerik ve ürünlerin geliştirilmesi, ulusal/uluslararası standartlara uyumlaştırılması, ürün/oyun/mobil uygulama/yazılım vb. bilgi teknolojilerinin ticarileştirilmesi ve bu kapsamda ekonomideki paylarının ve etkinliklerinin arttırılması amaçlanıyor.

Hedef sektörler olarak da “bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatı”, “bilgisayar programlama, danışmanlık ve ilgili faaliyetleri” ve “veri işleme, barındırma ve ilgili faaliyetleri; web portalları” alanlarında faaliyet gösteren sektörler belirtilmekte.

1 Temmuz 2016 saat 23:59’a kadar başvuruların kabul edileceği çağrı aracılığıyla, istenilen kriterleri sağlayan projelere 100.000 TL Simgesi geri ödemesiz, 150.000 TL Simgesi geri ödemeli olmak üzere toplam 50 Milyon TL Simgesi’lik bir bütçe ayrılmış durumda. Siz de bu teşvikten faydalanmak ve geleceğin TaleWorlds’lerinden biri olmak istiyorsanız, belirtilen tarihe kadar başvuru yapmayı unutmayın. Buraya tıklayarak da çağrı hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Bu Konuyu Paylaş:

Yazar Hakkında

Safa Şengezer

Teknoloji aşığı, oyun delisi yeni nesil bir mühendis.

Yorum Yap

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com