Bilim

Kemiklerden İnşa Edilen Şehir

r
Beton ve çeliklerden değil de, kemik ve yumurta kabuklarından inşa edilen bir şehir mi? Sizlere çok mu saçma geldi? Aslında o kadar da saçma değil. Gelin, nedenmiş anlayalım.

 

Kemiklerden ve yumurta kabuklarından inşa edilmiş bir şehir, sizlere dev bütçeli bir bilim-kurgu filminin senaryosundan veya paralel evreni konu alan bir oyunun hikayesinden alıntı gibi gelebilir. Dünya nüfusunun hızlı bir şekilde artması ve buna bağlı olarak tüketimdeki artmanın önü kesilemez bir şekilde fazlalaşmasıyla karbon salınımı ciddi boyutlara ulaşmış durumda. Karbon salınımının, dolayısıyla küresel ısınmanın kontrol altına alınabilmesi için de birçok araştırmacı alternatif çözümlerin peşindeler. Bu çözümlerden biri ve belki de en farklı olanı ise Cambridge Üniversitesi'nden geldi. 

Cambridge Üniversitesi'nde Biomühendis olan Dr. Michelle Oyen'e göre; karbon salınımının  %10'luk dilimi, inşaat sektöründe kullanılan beton ve çelikten kaynaklanmakta ve bu oran havayolu taşımacılığından kaynaklanan karbon salınımıyla aşağı yukarı aynı. Beton ve çeliğin bu denli karbon salınımına etkisinin nedeni, bu materyallerin üretim safhalarında aşırı sıcaklığa maruz bırakılması ve sürekli olarak enerji yüklü olması. Beton ve çeliğin hem üretim aşamasında hem de hem de üretim sonrasındaki aşamalarda aşırı karbon salınımına neden olması, alternatif çözüm arayışlarını da beraberinde getirmiştir. Bu çözüm arayışlarından biri de, inşaat sektöründe beton ve çelik gibi materyallerin yerine yumurta kabuğu ve kemiklerin kullanılması fikridir.

Billings

İşin biraz detayına girecek olursak; kemikler ve yumurta kabukları, protein ve minerallerin belli bir oranda birleşmesiyle meydana gelmektedir. Kemikteki mineral ve protein miktarı yaklaşık olarak aynı oranlarda iken; mineral kemiğe sertlik ve dayanıklılık, protein ise koruyuculuk ve çatlamalara karşı direnç sağlamakta. Böylece kemik kolay olarak kırılmamakta; kırılsa dahi güneş ışığı aldığı sürece kendini onarabilme yeteneğine sahip olmaktadır. Yumurta kabuğunda ise mineral/protein oranı, kemiğe kıyasla farklı olarak 95'e 5 şeklindedir. Bu oran yumurta kabuğunun çok ince olmasına rağmen çok dayanıklı olmasını sağlamaktadır. Kemik ve yumurta kabuğunun yapay olarak üretilmesiyle beraber, mineral ve proteinler istenilen düzende ve oranda olabilecek ve bu iki materyalin birleşiminden yapılacak yapılar, dayanıklıklık ve onarabilinirlik özellikleri sayesinde çok daha uzun ömürlü olabileceklerdir. En önemlisi de beton ve çeliğe göre daha az karbon salınımına neden olacaklardır.

Geleceğin mimari anlayışı topyekün değiştirmek ve daha yaşanılabilir bir dünya için bu konu üzerinde araştırmalar yapan Oyen ve ekibi, çoktan iş başına koyulmuş durumdalar. US Army Corps of Engineers tarafından fon desteğinde bulunulan bu ekip, az miktarda enerji tüketen ve oda sıcaklığında gelişebilen yapay kemik ve yumurta kabuklarını geliştirdiklerini açıkladılar.  Araştırmalarının bu aşamaya gelmesinden memnuniyet duyan Oyen’e göre, araştırılması ve üzerinde çalışılması gereken daha birçok konu var. Adım adım ilerleyerek sonuca varılabileceğini iddia eden Oyen, bir sonraki adımlarının ise yapay yumurta kabuğu ve kemikler için gerekli olan doğal protein ve mineraller yerine, yapay veya sentetik olan protein ve mineralleri kullanmak olduğunu ifade etti. Böylece kısıtlı olan doğal kaynaklara ihtiyaç en aza inecek, yumurta kabuğu ve kemik üretiminin sürekliliği sağlanmış olacak.

2ec59765dc551b09f261f5839a38f9ab

Her ne kadar yumurta kabuğundan ve kemikten yapılacak olan uzun ömürlü, dayanıklı ve karbon salınımının çok az olduğu şehirler bizlere mantıklı gelse de, geleneksel inşa sektörünün bu alana yönelmesi epey sancılı geçecek bir süreç gibi durmakta. Çünkü tüm yatırım ve planlar şu anki inşaat yöntemlerinin üzerine kurulmuş durumda. Ama kim bilir, belki de torunlarımızın evleri şu anki evlerden çok farklı ve hayal edilemeyecek düzeyde olacak. Yazımızı Oyen'in şu sözleriyle noktalayalım. " Eğer gerçekten bir şeyleri değiştirmek istiyorsak, ilk olarak bakış açımızı değiştirmeli ve yeniden düşünmeliyiz."

Bu Konuyu Paylaş:

Yazar Hakkında

Safa Şengezer

Teknoloji aşığı, oyun delisi yeni nesil bir mühendis.

Yorum Yap

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com