Teknoloji

Google’ın CEO’su da Hacklendi!

hacking
Mark Zuckerberg'in hacklenmesinden sonra, bugün de Google'ın CEO'su olan Sundar Pichai'nin hacklendiği ortaya çıktı.

 

Bilindiği üzere Haziran ayının başlarında Facebook'un kurucusu ve CEO'su Mark Zuckerberg'in Twitter ve Pinterest hesapları hacklenmişti. Bu olayı üstlenen OurMine isimli bir hacker grubu, Zuckerberg'in şifresinin dadada olduğunu belirtmişti. Böylesine büyük bir ismin bu kadar basit bir şifre ile hesaplarını korumaya kalkışması çoğu kişi tarafından alay konusu olmuştu.

Bu olay üzerinden fazla vakit geçmeden yine OurMine grubu, Google'ın CEO'su Sundar Pichai'nin Quora hesabını hacklediklerini iddia ettiler. Daha sonra bu iddialarını Pichai'nin Twitter hesabı ile bağlantılı olan Quora hesabından "We are just testing your security" yani "Sadece sizin güvenliğinizi test ediyoruz" paylaşımında bulunarak perçinlediler. Fakat daha sonra bu paylaşım,  Twitter'da 508 binden fazla takipçisi bulunan Pichai'nin hesabından kaldırıldı.

Sundar-Pichai-Twitter

Zuckerberg'in LinkedIn hesabının şifresinin çerezlerinden şifreyi elde eden ve bu şifreyle Twitter ve Pinterest hesaplarını hackleyen OurMine grubu, Pichai'nin hesabının ise herhangi bir şifre yoluyla değil Quora sitesindeki açıklarla ele geçirildiğini ifade etmekteler. Soru cevap sitesi olan ve popüler kişileri de bünyesinde barındırarak onlarla da muhabbet edilmesini sağlayan Quora'nın adı son zamanlarda güvenlik açıkları ile anılıyordu. OurMine, Quora'daki bu açığı şirkete bildirdiklerini fakat herhangi bir geri dönüş alınmayınca böyle bir eyleme giriştiklerini iddia etmekteler. Quora firmasındaki yetkililer ise bu iddialara karşı herhangi bir bilgilerinin olmadığını söylemekte.

OurMine "sadece günevliğinizi test ediyoruz" sloganıyla hareket ederek hackledikleri ünlü kişilerin şifrelerini değiştirmemekte, sadece hesaplarını yönetmekte. Bu yüzden Pichai'nin Quora ve Twitter hesapları normale dönmüş durumda. Google'ın CEO'su Pichai ise bu olaylardan sonra suskunluğunu bozmuş değil.

Bu Konuyu Paylaş:

Yazar Hakkında

Safa Şengezer

Teknoloji aşığı, oyun delisi yeni nesil bir mühendis.

Yorum Yap

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com