Teknoloji

Google : Çoğu İngiliz Brexit’ten Bihaber!

BOJESEN-UK-EU_1
Referandum sonrası Google, İngiltere'deki aramalara dair çarpıcı örnekler paylaştı. İşte bunlardan en çarpıcı olanı : "Brexit ne demek?"

 

Bilindiği üzere İngiltere ile Avrupa Birliği’nin kaderini belirleyecek olan "İngiltere AB'de kalmalı mı?" diye oylamaya sunulan referandumdan %52 ile “Hayır” sonucu çıktı. İngiltere’nin AB’den ayrılma kararı alması, bomba etkisi yarattı. Çoğu Avrupa ülkesinin borsaları düşüş gösterirken, Pound son zamanların en düşük seviyesine geriledi, Türkiye’de Dolar ve altın fiyatları fırladı, Hollanda ve Fransa'dan da referandum sinyalleri verildi, ve belki de en önemlisi İngiltere Başbakanı David Cameron referandum sonrası istifa kararı aldı.

İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden çıkması anlamına gelen ve Britanya'nın (Birleşik Krallık) ilk iki harfi (Br) ile exit (çıkış) kelimesinin birleşmesinden oluşan Brexit yönünde oy verenlerin zaferle ayrıldığı referandum sonrası ise Google çarpıcı istatistikler paylaştı.

Google’a göre çoğu İngiliz konunun önemini kavrayamamış durumda. Referandum sandıklarının kapanmasından iki saat sonra Google Trends, resmi Twitter hesabından İngiltere’de en çok aranılanları listeledi. Google’ın bu listesine göre, “AB’den ayrılırsak ne olacak?” sorusu referandum öncesine göre %250; “AB’de miyiz, değil miyiz?%2450 daha fazla aranmış.

Google Trends'in paylaştığı çarpıcı aramalardan bazıları ise şunlar: “Eğer AB’den ayrılırsak ülkede çalışan yabancılara ne olacak?”, “AB’de kalırsak ne olacak?”, "Referandum sonuçları çok yakın olursa ne olacak?". Fakat bu çarpıcı aramaların arasında bile şu iki arama diğerlerinden sıyrılarak durumun ciddiyetini sorgulatıyor. “Brexit ne demek?”. ve “Nasıl AB referandumunda oy kullanırım?”.

AB’den ayrılma kararı tabi ki herkesi memnun etmedi. “Kalıcı”lardan –referandumda evet diyenler” çoğu AB pasaportunu kaybetmek istemiyor ve bu yüzden İrlanda pasaportu almak istiyor. Google Trends’in istatistiği de bu durumu destekler nitelikte. Brexit sonrası “İrlanda pasaportu almak” aramaları %100 oranında artış göstermiş.

Kuşkusuz referandum Pound’u da etkilemiş vaziyette. 1985 yılından sonra en düşük seviyeye gelen Pound, arama sonuçlarında ise en yüksek seviyelere ulaşmış durumda.

% 83,5 katılımın sağlandığı ve %95.91 oranında "İngiltere AB'de kalmalı" sonucunun çıktığı Cebelitarık'la ilgili aramalar da bir hayli artmış durumda. "Cebelitarık'a taşınmak" aramaları referandum sonrası %680 artış göstermiş.

İngiltere başbakanı David Cameron’ın istifa kararı almasından sonra ise;

 • "Cameron’ın yerine kim geçecek?"
 • "Cameron istifa mı etti?"
 • "Cameron neden istifa etti?"
 • "Cameron kaç yaşında?" soruları en fazla arananlar listesine girmiş durumda.

Google Trends, Brexit’e dair istatistikleri halen paylaşmaya devam ediyor. Bunlardan bazıları şunlar:

 • AB’den ayrılmak ne anlama geliyor?
 • AB nedir?
 • Hangi ülkeler AB’de?
 • AB’den ayrıldık, şimdi ne olacak?
 • İngiltere ne zaman AB’den ayrılacak?
 • Neden AB’den ayrıldık?
 • AB’den ayrılma sonrası İngiltere’nin durumu ne olacak?

 “İngiltere AB’den ayrılırsak ne olacak” sorusunun cevabı Google tarafından basitçe cevaplanmayacak derecede. Kısa dönem etkileri bir hayli fazla iken, uzun dönemde bu sonuçların hem İngiltere'yi hem de AB'yi nasıl etkileyeceği merak konusu. Brexit'e dair Google Trends'in istatistiklerine detaylı olarak bakmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

 

Bu Konuyu Paylaş:

Yazar Hakkında

Safa Şengezer

Teknoloji aşığı, oyun delisi yeni nesil bir mühendis.

2 Yorum

 • Oncelikle merhaba.

  Bazi sorulara bildigim kadariyla cevap vereyim istiyorum. Oncelikle referandum Basbakan Cameron'un secim vaadiydi. Bi onceki genel secimlerde yuruttugu kampanyada bu konu onceliklilerin arasindaydi. Fakat sonucun boyle olacagini dusunmuyordu diye dusunuyorum aslinda kimse beklemiyordu. Ikinci bir husus ise Brexit veya Bremain kampanyasinda milletvekilleri partilerinden bagimsiz kampanyaya destek verdiler. Mesela Muhafazakar Parti icinde eski Londra Belediye Baskani Boris Johnson ayrilma taraftariydi ve nitekim Basbanin istifa edecegini ilan etmesinden sonra Johnson'un ismi basa gececeklerde anilmaya baslandi. Neden istifa ettigi sorusuna ise bunun yaniti basit bir sekilde soyle. Yuruttugu kampanyada basarisizlik onun bu gorevi en erdemli sekilde birakmasinin en dogru karar olacagi yonunde ki dogrusu da bence budur. Uzmanlarin ongoruleri 2 ile 10 yil icerisinde karsilikli anlasmalarla Birlesik Krallik AB'den ayrilacak. Fakat ilerleyen zamanda durum neyi gosterir bilinmez ayrilir ama Norvec ve Izlanda gibi Ekonomi Birliginde kalabilir.

Yorum Yap

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com