Teknoloji

Facebook’a Neden Girilemiyor?

425846

Atatürk Havalimanı'ndaki saldırının ardından, Facebook, Twitter, Youtube, İnstagram gibi sosyal paylaşım sitelerine sabahtan beri erişilemiyor. Bu erişim sıkıntısının nedenini BTK açıkladı.

Dün gece Atatürk Havalimanı'nda gerçekleştirilen hain terör saldırısından kısa bir süre sonra, Bakırköy 3.Sulh Ceza Hakimliği, yazılı ve görsel basın, sosyal medya ile internet ortamında faaliyet gösteren medyada, her türlü haber, röportaj ve olay görüntülerine ilişkin yayın yasağı getirilmesine karar vermişti. Ardından BTK'dan yapılan yazılı açıklamada, masum insanların hayatlarını kaybetmesine neden olan hain terör saldırısından sonra bilinçli veya bilinçsiz bir şekilde saldırı anına ve mağdurlarına ait görüntülerin sosyal paylaşım sitelerinde paylaşıldığının tespit edildiğini, bu paylaşımları bulunanlar hakkında teröre destek nedeniyle dava açılabileceği belirtildi. Bu açıklamalardan yola çıkılarak, çeşitli sosyal paylaşım sitelerine erişiminin BTK tarafından kısmen veya tamamen engellendiği varsayılmakta. İnternetteki yavaşlığın da, BTK'nın bu uygulamasıyla alakası olduğu söylenmekte.

Dün yaşanan bu üzücü terör saldırısını lanetlerken; sizlerin de terör saldırısı hakkında paylaşım yaparken gerekli hassasiyeti göstermenizi diliyoruz.

6cf1a853126d0f9af1fde059e4440a42_k

BTK'nın açıklamasının tamamı ise şu şekilde: 

"28/06/2016 günü düzenlenen, masum insanların hayatını kaybetmesine neden olan ve ülkemizin birlik ve huzurunu hedef alan terör saldırısı sonrası sosyal medya üzerinden saldırı anına ve saldırı mağdurlarına ait çeşitli görüntüler paylaşılmaktadır.

Mahkeme kararı ile hakkında yayın yasağı da getirilen söz konusu görüntülere ilişkin paylaşımlar yoluyla menfur terör saldırısının amacına bilerek veya bilmeyerek hizmet edildiği değerlendirilmektedir.

Bu itibarla, internette ve özellikle sosyal medyada yapılan ve hukuki sorumluluğu bulunan bu tür paylaşımlar (tweet, retweet vb.) konusunda vatandaşlarımızın gerekli hassasiyeti göstermesi beklenmektedir.

Kamuoyunda infial uyandırma ve toplumu dehşete düşürmeye yönelik kasıtlı paylaşımlarda bulunanların yasal sorumlulukları bulunmaktadır.

Söz konusu görüntüleri yayınlayarak veya paylaşarak terörizmin amacına hizmet edenler hakkında, milli güvenlik, kamu düzeni ve güvenliğinin korunmasına ilişkin mevzuat kapsamında ilgili kurumlar nezdinde her türlü yasal incelemenin takipçisi olunacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Bu Konuyu Paylaş:

Yazar Hakkında

Safa Şengezer

Teknoloji aşığı, oyun delisi yeni nesil bir mühendis.

Yorum Yap

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com