Teknoloji

Dünya’nın En Ucuz Akıllı Telefonu

Freedom-251-1
4 $'lık bir fiyatla sunulacak olan Freedom 251, 30 Haziran'da Hindistan'da satışa çıkacak. 

 

Ringing Bells firmasının geçtiğimiz Şubat ayında duyurduğu, fakat kimsenin çıkmasına ihtimal vermediği 4 $'lık Freedom 251, Haziran ayının sonlarında Hindistan'da kullanıcıları ile buluşacak. Çıkış fiyatıyla fiyat performans terimini yeniden düşündüren Freedom 251, sunduğu özellikler ile de oldukça şaşırtıyor. 

960×540 çözünürlükte 4 inçlik bir ekranla gelecek olan telefon, 4 çekirdekli 1.3 GHz'de çalışan işlemciyle beslenecek. Ayrıca 1 GB'lık RAM'e, 8 GB'lık artırılabilir depolama alanına, 8 MP ön kamera ve 3.2 MP arka kamerayla gelecek olan Freedom 251'in işletim sistemi ise Android 6.0 yerine Android 5.1 olacak. Telefonun 1800 mAh'lik bataryadan güç alacağını da unutmadan ekleyelim.

Böyle bir ürünün satışa çıkacağının duyurulması elbette ki iyi bir haber, fakat telefonun bu şartlar altında uygulanabilirliği biraz çalkantılı görünüyor. The Indian Express'e konuşan Ringing Bells'in CEO'su Mohit Goel, "Hatalarımızdan çok şey öğrendik ve ürün çıkana kadar hiç bir yorum yapmamaya karar verdik. Bu süreçte sadece önümüzdeki engellerle uğraşacağız." diye belirtti. 

freedom-251-satisa-cikiyor

Yine Mohit Goel'in ifadesine göre; 4 $ yani 251 Hindistan Rupisi'nden ismini alan Freedom 251, her satış başına şirkete 151 Hindistan Rupisi yani 2,4$ zarar ettirecek. Bu duruma üzülmediklerini belirten Goel, "Mutluyuz çünkü kırsal alanda yaşayanların ve maddi durumu iyi olmayanların hayallerini tamamiyle Hindistan yapımı olan Freedom 251 ile gidereceğiz." yorumunda bulunarak bir nevi şirketin finans politikasını halkın mutluluğunun gerisinde tuttuklarını ifade etti.

Ay sonuna kadar 2.5 milyon sipariş almayı ve her ay 200.000 telefonu sahipleriyle buluşturmayı planlayan şirketin sunduğu bu ucuz fiyatı, başlarına dert olacak gibi. Son olarak Türkiye'deki BTK'nın Hindistan'daki karşılığı ICA, Ringing Bells firmasını, sağlıksız ve ucuz donanımlarla fiyatı düşürmeye çalıştığını ve telefonun da Çin'de satılan Adcom Ikon 4'ün illegal kopyası olmakla suçluyor. Bakalım ilerideki günler neler gösterecek, ama emin olacağımız bir şey var ki bu fiyatları ülkemizde görmek şu an hayalden de öte.

Bu Konuyu Paylaş:

Yazar Hakkında

Safa Şengezer

Teknoloji aşığı, oyun delisi yeni nesil bir mühendis.

2 Yorum

  • Çift hat kullananlar için 2. telefon tercihi için çok ideal olur bence. Günümüzde akıllı telefon kullanmayan kalmadı diyebiliriz. 2. hat için pahalı bir akıllı cihaz almaya gerek kalmayacak gibi görünüyor 🙂

Yorum Yap

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com