Teknoloji

Bose’dan Çocuklara Yönelik Yapboz Hoparlör

hoparlör
Çocuklarınızın kodlama bilgisini edinmesini sağlayan birçok alet ve servis mevcut, peki bu çocuğunuz kodlamaya değil de bir şeyler tasarlamaya yatkınsa? O zaman BOSEbuild ile tanışma vaktiniz geldi.

 

Ses sistemleri denilince akla gelen ilk firmalardan biri olan Bose, BOSEbuild isimli hoparlörünü satışa sundu. BOSEbuild, sökülüp-takılabilir yapısıyla bilinenlerin aksine bir hoparlör. Çocuklara yönelik olarak piyasaya sürülen, lehime ve çalışması için belli bir yazılımın yazılmasına gerek duymayan bu hoparlörün amacıçocukların hoparlörün ne gibi parçalardan oluştuğunu, parçalardan nasıl bir sistem haline geldiğini ve ses sistemlerinin nasıl çalıştığını anlamalarına yardımcı olmak.

Çocuklara temel elektronik entegrelerini, güç kaynağını, kontrol panelini, mıknatısı, bobini, kablolama tekniklerini yani kısaca sesin çıkmasını sağlayan bütün elemanları uygulamalı bir şekilde öğreten BOSEbuild, ayrıca çocukların ekolayzır ve frekans gibi terimlere de aşina olmasını sağlamakta. 

Yaratıcılığın da çocukların gelişiminde önemli bir yeri olduğunu iddia eden Bose, hoparlörün yanında birbirinden çeşitli renklerde ledler ve sekiz farklı silüet deseni vererek; hem ledlerin müzikle ahenkli bir şekilde dans etmesine hem de çocukların hoparlörlerini kendilerince özelleştirmelerine olanak sağlıyor.

Sadece Bluetooh üzerinden haberleşebilecek olan bu hoparlörün tek parça haline getirilebilmesinde çocukların tek yapması gereken, iOS uygulaması ile verilen yönergeleri izleyerek yapbozvari parçaları uygun bir şekilde bir araya getirmek. Şunu da eklemekte fayda var, Bose'un bu uygulaması henüz Android'te ve iOS 8 altındaki iOS versiyonlarında bulunmuyor.

BoseBuild

Bose yetkililerine göre, BOSEbuild'i sıfırdan çalışabilir hale getirmek bir çocuğun ortalama bir buçuk saatini alacak. Çocukların keşif ve merak duygularını tatmin ederken aynı zaman da çeşitli elektronik elemanları öğretecek olan bu hoparlörün satış fiyatının Amerika'da 149$, İngiltere'de 111£, Avustralya'da ise 200$ olacağı açıklandı. Henüz satışa çıkmayan bu ürünün, 2016 yılının sonlarına doğru piyasalarda kendisine yer edinmesi bekleniyor. 

Elektronik aletlerin nasıl çalıştığını ve nasıl bir sistem haline geldiğini merak eden çocuklara yönelik ilk ürünü olan Bose; BOSEbuild'in başka versiyonlarının da geleceği açıkladı. BOSEbuild'e dair videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz. Zamanında vakitlerini basit birer yapbozla geçiren çocukları bakalım ileride ne gibi teknolojik ürünler bekliyor. 

 

Bu Konuyu Paylaş:

Yazar Hakkında

Safa Şengezer

Teknoloji aşığı, oyun delisi yeni nesil bir mühendis.

Yorum Yap

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com