Teknoloji

Artık Google da İnternet Hızınızı Ölçecek

google-speed-test-cars-796x398-1
Ookla ve Netflix'ten sonra Google ile de artık internet hız testlerini yapabileceğiz.

 

Yıllarca Ookla tarafından domine edilen internet hızı test trafiği, geçtiğiniz aylarda Netflix'in yeni hız testi servisi fast.com'u duyurmuştu. Ookla'ya göre daha kolay bir kullanım imkanı sağlayan fast.com, siteye girer girmez herhangi bir butona basılmaksınız veya ayarlama yapılmaksızın internetiniz hızını ölçmeye başlıyordu. Ookla ve Netfilx'i bu alanda yalnız bırakmak istemeyen Google ise "bu oyunda ben de varım" dedi. Google henüz bu servisi hakkında resmi bir açıklama yapmasa da, ilk sızıntı internet pazarlamacısı olan Dr. Pete Meyers'in twitter hesabından "Görünüşe göre Google kendi internet hız testi servisini test ediyor fakat bu hizmet henüz faal durumda değil" diyerek geldi.  

Tweet'te de görünen ve Google'ın anasayfasında olması beklenen "Run Speed Test" butonuna tıkladığımızda, Google Ölçüm Laboratuvarları bizlere bağlantı hızımızı ve daha sağlıklı bir internet erişimine sahip olabilmemiz için yapmamız gereken adımları tavsiye edecek. Bu servis daha test aşamasında olduğu için şu anda sadece azınlık sayılabilecek bir kullanıcıya hizmet etmekte, fakat hizmetten faydalananlar internet hızlarının Ookla ve Netflix'e göre daha yavaş bir ölçüm sonucu verdiğini ifade etmekteler. Aslında bu konuda endişe etmeye gerek yok çünkü test aşamasında olan bu servisin sadece bir test serverından hizmet verdiğini belirtmekte fayda var, bu yüzden diğer hız testi servislerine göre farklı sonuçlar verebilir.

30 saniye içinde internet hızımızı test edebileceğimiz bu servisin harcayacağı veri ülkelere göre değişkenlik gösterecek. Örneğin bir test, Amerika’da 9.4 MB veri harcarken, Amerika dışında ise 4.4 MB civarında veri kullanacak. Ayrıca hız testi sonuçlarımızı da, Google arama sonuçları olarak bize sunabilecek. Google'ın bu servisinin hizmete sunulması ile beraber bakalım en sağlıklı veriyi hangi servis sağlayacak?

Bu Konuyu Paylaş:

Yazar Hakkında

Safa Şengezer

Teknoloji aşığı, oyun delisi yeni nesil bir mühendis.

Yorum Yap

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com